Kamery IP do domu

kamera ip do domu

01 gru Kamery IP do domu

Pośród dostępnych na rynku kamer służących obserwacji domów czy mieszkań największą popularnością cieszą się kamery IP zwane także kamerami internetowymi. Wszystko dlatego, że dane wysyłają one przez połączenie sieciowe, co dla posiadacza takiego systemu jest nie lada korzyścią, ponieważ obraz z nich płynący obserwować on może z dowolnego miejsca na ziemi. Mimo wszystko nadal przy wyborze kamer IP popełniamy wiele błędów, które biorą się głównie z naszej niewiedzy a temat tej technologii. Na co w związku z tym zwrócić uwagę wybierając kamerę IP do monitorowania swojego domu?

Działanie kamer IP

Nie da się ukryć, że najważniejszym zadaniem kamer IP zresztą tak jak i wszystkich innych jest rejestracja obrazu. W tym przypadku, aby mógł on być jednak odbierany, konieczne jest podłączenie takiego sprzętu do sieci, poznanie adresu IP urządzenia oraz wpisanie go do adresu przeglądarki. Wówczas obraz zostanie odtworzony na danym urządzeniu podłączonym do sieci i nie musi to być tylko komputer stacjonarny czy laptop, bo równie dobrze możemy go obserwować na tablecie czy telefonie komórkowym.

Najpierw należy jednak takie urządzenie skonfigurować, co także nie jest zadaniem szczególnie łatwym i wymaga specjalistycznej wiedzy. Konfiguracja taka odbywa się w specjalnym panelu administracyjnym otwieranym w oknie przeglądarki.

Przetwornik i obiektyw

kamera ip w mieszkaniuPrzy wyborze kamer do domu, nie można nie zatrzymać się na dłużej przy dostępnych przetwornikach i obiektywach.

Zaznaczmy, że większość kamer IP jest wyposażona w matrycę CMOS charakteryzującą się lepszymi parametrami. Minusem w tym przypadku jest jednak słaby obraz podczas pracy po zachodzie słońca. Jeśli chodzi o przetworniki, to te najczęściej występują w trzech rozmiarach, a więc „1/4”, „1/3” i „1/2”. Warto zdać sobie sprawę z tego, że im większa cyfra w mianowniku, tym lepszej jakości będzie rejestrowany obraz.

Takich problemów na ogół nie mamy z obiektywem, bo w większości kamer jest on wbudowany, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na rozwiązanie indywidualne i dobrać go osobiście, co też znacznie zwiększa możliwości konfiguracji urządzenia i dopasowania go do indywidualnych potrzeb klienta. Dużą popularnością pośród użytkowników cieszą się dziś obiektywy szerokokątne lub kamery całkowicie obrotowe.

Obudowa kamery IP

Na koniec wspomnijmy jeszcze o obudowie kamer. I o ile kamery zainstalowane wewnątrz budynków nie muszą spełniać dodatkowych warunków, o tyle te na zewnątrz już tak. Powinny to być kamery posiadające obudowy odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne.

W tym wypadku uwagę należy zwrócić na ich oznaczenia, składające się zazwyczaj z dwóch cyfr. Pierwsza oznacza pyłoszczelność (przedział 0-6), druga natomiast wodoszczelność (0-8).

Brak komentarzy

Skomentuj